Logo Kebab Bruce
Zamów

Falafel

12h + 40 min.

4 porcje

Składniki:

sucha ciecierzyca – 400 g; cebula – 1 szt.; czosnek – 3 ząbki; natka pietruszki – 1 pączek; olej do smażenia – ok. 500 ml;

Przyprawy:

pieprz, sól, kolendra, kumin, kardamon, cynamon, imbir, gałka muszkatałowa, soda.

Opis:

Nazwa Falafel pochodzi od arabskiego falāfil – „ziarno pieprzu”. Tradycyjnie w skład falafela wchodzi ciecierzyca, ale też często robi się go z bobu. Ponieważ nie ma on składników pochodzenia zwierzęcego, falafelem bardzo chętnie zajadają się weganie oraz wegetarianie. Jeśli masz ochotę spróbować zrobić sam tę potrawę, zapoznaj się z przepisem. Idealny falafel jest z zewnątrz chrupiący, w środku natomiast miękki. Taki właśnie otrzymamy z poniższego przepisu.

Kulki falafela

Krok po kroku

Pierwszym – najłatwiejszym i jednocześnie najdłuższym krokiem do przyrządzenia falafela jest namoczenie ciecierzycy. Proces ten jest długotrwały i powinien trwać około 12 godzin, aż strączki napęcznieją. Cieciorkę często moczy się też przed gotowaniem, na przykład w celu przyrządzenia hummusu, jednak falafel powstanie z surowej ciecierzycy, którą poddamy obróbce cieplnej dopiero na patelni.

Po całonocnej „kąpieli” odcedzoną ciecierzycę zmiel w malakserze wraz z solą, cebulą i czosnkiem. Miksuj mieszankę, aż osiągnie równomierną konsystencję i stanie się lepka. Następnie wymieszaj ją z listkami natki pietruszki i przyprawami: na wskazaną ilość ciecierzycy (400 g) dodaj jedną łyżeczkę pieprzu, jedną łyżeczkę mielonego kuminu oraz po ⅓ łyżeczki mielonej kolendry, karadamonu, cynamonu, imbiru, gałki muszkatałowej. Wedle własnego uznania możesz dodać jedną łyżeczkę sody, która sprawi, że falafel będzie bardziej pulchny.

Następnie formuj z masy małe kuleczki. Po rozgrzaniu oleju na patelni do około 160°C, układaj kulki porcjami na patelni i smaż przez około 3 minuty z każdej strony.

Gotowe! Potrawę można podawać m.in. z sosem tahini, sosem czosnkowym, warzywami lub podgrzaną pitą.