
Krok po kroku
Pierwszym – najłatwiejszym i jednocześnie najdłuższym krokiem do przyrządzenia falafela jest namoczenie ciecierzycy. Proces ten jest długotrwały i powinien trwać około 12 godzin, aż strączki napęcznieją. Cieciorkę często moczy się też przed gotowaniem, na przykład w celu przyrządzenia hummusu, jednak falafel powstanie z surowej ciecierzycy, którą poddamy obróbce cieplnej dopiero na patelni.
Po całonocnej „kąpieli” odcedzoną ciecierzycę zmiel w malakserze wraz z solą, cebulą i czosnkiem. Miksuj mieszankę, aż osiągnie równomierną konsystencję i stanie się lepka. Następnie wymieszaj ją z listkami natki pietruszki i przyprawami: na wskazaną ilość ciecierzycy (400 g) dodaj jedną łyżeczkę pieprzu, jedną łyżeczkę mielonego kuminu oraz po ⅓ łyżeczki mielonej kolendry, karadamonu, cynamonu, imbiru, gałki muszkatałowej. Wedle własnego uznania możesz dodać jedną łyżeczkę sody, która sprawi, że falafel będzie bardziej pulchny.
Następnie formuj z masy małe kuleczki. Po rozgrzaniu oleju na patelni do około 160°C, układaj kulki porcjami na patelni i smaż przez około 3 minuty z każdej strony.
Gotowe! Potrawę można podawać m.in. z sosem tahini, sosem czosnkowym, warzywami lub podgrzaną pitą.